Porady eksperta

Ikona dzwonka

Witaj szkoło!
Witaj świerzbie wśród dzieci…

Chociaż istnieją efektywne metody leczenia świerzbu, dermatoza ta wciąż pozostaje aktualnym problemem medycznym. Szacuje się, że na świecie żyje około 300 milionów osób zarażonych Sarcoptes scabiei (świerzbowcem ludzkim) – niewidocznym dla oczu pajęczakiem wywołującym tę zakaźną chorobę skóry.

Czytaj więcej
ikona palmy i słońca

Świerzb nie robi sobie wakacji
zarażenia latem

Czynnikiem wywołującym świerzb jest roztocze zwane świerzbowcem ludzkim. Pasożyt ten bytuje i żeruje na zewnętrznej warstwie skóry człowieka przez cały swój cykl rozwojowy (od jaja, przez larwę i nimfy, po formy dorosłe: samice i samce). Zarazić możemy się wylęgniętą z jaja larwą, wykształconą z larwy nimfą lub zapłodnioną samicą, zdolną do składania jaj.

Czytaj więcej
ikona mopa

Wiosenne porządki – porządna profilaktyka przeciwświerzbowa

Ekspansja świerzbu wiosną nie jest szczególnie nasilona, jak ma to miejsce z końcem lata, jesienią czy zimą. Nie oznacza to jednak, że chorobotwórczy pasożyt nam nie zagraża. Dlatego – na fali wiosennego przypływu energii i motywacji prozdrowotnych – warto podążać za podstawowymi zasadami profilaktyki tej choroby, by wzmocnić siły obronne organizmu.

Czytaj więcej
ikona choinki w kuli

My się zimy nie boimy.
A świerzb?

Schemat działania Sarcoptes scabiei oddaje już jego nazwa. W języku greckim sarx oznacza bowiem „błysk”, koptein – „ciąć”, a łacińskie scabere – „drapać”. Otóż po kopulacji na ludzkiej skórze mniejszy samiec świerzbowca ginie, a większa samica drąży w rogowej warstwie naskórka ślepe, kilkumilimetrowe tunele.

Czytaj więcej